Správné uspořádání místnosti

Tajemství umístění reproduktorů a poslechové pozice

Při výbavě jakékoliv místnosti, kde máte v plánu poslouchat nebo nahrávat hudbu, jsou reproduktory základním pilířem kvalitního zvuku. Pokud je již máte doma, tak se zeptejte sami sebe: dostáváte z nich zvuk, za který jste zaplatili?

Reproduktory se vám snaží vyprávět bohatý zvukový příběh, ovšem vaše místnost tento příběh mění a narušuje. Pokud chcete příběh slyšet čistý a pravdivý, musíte vaši místnost nejprve správně nastavit. Nejlepší hi-fi reproduktory odhalí svou plnou slávu pouze pokud je nastavíte správně, v akusticky správně řešené místnosti.

V této sekci se dozvíte, jak uspořádat místnost pro hudební studia, poslechové místnosti nebo domácí kina k dosažení vysoce věrné reprodukce zvuku.

Pokud není uvedeno jinak, budeme pracovat s nejčastěji používáním rozmístěním dvou studiových reproduktorů na stojanech. Nezapomeňte, že reproduktory musí být oddělené od pracovního stolu nebo kontroleru, proto pokud je máte umístěné zde, vybavte se klidně i malými stojánky, na které je umístíte.

 
 
Základní schéma rozmístění reproduktorů vůči poslechové pozici.

Základní schéma rozmístění reproduktorů vůči poslechové pozici.

 
 

Krok 1: Najděte poslechovou pozici

V prvním kroku je nutné si najít poslechovou pozici. Začněte tím, že budete čelit kratší zdi vaší místnosti. Ideální je obdélníkový půdorys, ovšem pokud nemáte na výběr, tento průvodce vám pomůže akusticky vyřešit jakoukoliv místnost. Zadní stěna by měla být ideálně vzdálena alespoň 3 metry od poslechové pozice. Pokud je blíže, nevadí, v dalších sekcích průvodce vám poradíme, jak takovou situaci akusticky řešit.

„Pravidlo“ 38 %

Teoreticky optimální polohu poslechu v pravoúhlé místnosti můžeme jednoduše nalézt za pomocí „pravidla“ 38 %. Jedná se spíše o vodítko, které by mělo být bráno trošku s rezervou, protože je založeno na kompromisu, ovšem jedná se o skvělý výchozí bod pro nastavení místnosti (později lze pomocí akustických panelů akusticky vyřešit i jiné nastavení).

Vypočítejte 38 % z délky vaší místnosti a poslechovou pozici umístěte tak daleko od přední stěny, doprostřed mezi pravý a levý bok. Toto je základní doporučení:

 
Základní doporučení pro umístění poslechové pozice

Základní doporučení pro umístění poslechové pozice

 

Rozhodně se vyhněte pozici přímo u zadní stěny. Pokud nemáte zeď za sebou opatřenou masivně tlustými absorbéry, byl by zvuk silně rozmazán odrazy zvukových vln od stěny. Pamatujte také, že v případě umístění difusoru na zadní stěnu potřebujete prostor pro zvukové vlny, aby se rozptýlily.

Pokud nemůžete umístit poslechovou pozici na 38 % z přední nebo zadní stěny, experimentujte s různými pozicemi mezi 35 % - 43 %. Vyhněte se pozicím, které jsou známé svými frekvenčními módy místnosti (room modes), jako je 50 % a 25 %. Ideální je potom samozřejmě provést měření frekvenční odezvy na různých místech. O tom více v sekci vybavení místnosti akustickými panely.

Obávané basy uprostřed místnosti

V pravoúhlých místnostech je v polovičních bodech mezi rovnoběžnými plochami pozorován dramatický pokles frekvenční odezvy (mezi přední a zadní stěnou, rovnoběžnými bočními stěnami, podlahou a stropem). To způsobuje nepříjemný pokles basové odezvy a my můžeme hovořit o tiché oblasti místnosti. Zde je poslechová pozice nevhodná.

  • Neumisťujte poslechovou pozici do 50 % délky delší stěny.

  • Stejně tak nedopusťte, aby vaše uši byly v polovině vzdálenosti mezi podlahou a stropem.

  • Toto pravidlo platí i pro reproduktory: neměly by být uprostřed vzdálenosti mezi podlahou a stropem.

  • Pro přesné stereofonní zobrazení však musíte být uprostřed mezi bočními stěnami. Symetrie zleva doprava je nezbytná.

Oblast poklesu akustického tlaku v axiálním módu místnosti v polovině vzdálenosti mezi stěnami je způsobena přirozeným způsobem šíření zvukových vln v místnosti. Sem poslechové místo nepatří.

Oblast poklesu akustického tlaku v axiálním módu místnosti v polovině vzdálenosti mezi stěnami je způsobena přirozeným způsobem šíření zvukových vln v místnosti. Sem poslechové místo nepatří.

Krok 2: Umístění reproduktorů

Umístění reproduktorů je výkonná proměnná, kterou snadno ovládnete.

Základní pravidlo zní: posluchač a reproduktory by měly být umístěny v rovnostranném trojúhelníku. Takto vám poradí většina příruček, včetně té, kterou najdete u vašich reproduktorů. Jedině takto dosáhnete přesného stereofonního zvuku.

Nicméně, v profesionální akustice se místo posluchače využívá referenčního bodu. Designéři nahrávacích studií mají tendenci umisťovat jej do úrovně uší posluchače do vzdálenosti až 40 cm za hlavu. Proto kdybyste chtěli opravdu přesní a profesionální, umístěte vrchol rovnostranného trojúhelníku až za vaši hlavu.

Jak na to prakticky?

Z referenčního bodu se dívejte přímo dopředu a nakreslete dvě imaginární čáry: jednu nakloněnou 30 stupňů doleva, jednu doprava. Snažte se mít úhel so nejpřesněji, proto si můžete celou geometrii načrtnout např. provázkem na zem a změřit klasickým úhloměrem. Reproduktory potom umístěte na tyto linie.

  • Rychlá kontrola nastavení: od referenčního bodu byste měli vidět pouze přední přepážku reproduktoru – nikoli strany reproduktorových skříní.

Vzdálenost reproduktoru od stěny rozebereme v následující sekci.

 
 
Nákres umístění reproduktorů vůči poslechové pozici.

Nákres umístění reproduktorů vůči poslechové pozici.

 
 

Výška a náklon reproduktorů

Studiové reproduktory by měly být alespoň 120 cm nad podlahou. Chceme docílit přímého dosahu do uší posluchače v poslechové poloze. Standardní výška nenakloněného reproduktoru ve studiu je 120-140 cm.

  • Zkontrolujte, aby nebylo umístění ve svislém středu místnosti (polovina výšky od podlahy ke stropu).

  • Pokud byste měli nutkání reproduktory sklonit, 15° je maximum. Ovšem pozor, náklonem si zahráváte s umístěním ideální poslechové pozice.

  • V profesionálním studiu se zabudovanými reproduktory do zdi je umístění často výše od podlahy (až 150 cm). Důvodem je fakt, že potom může člověk v ideální poslechové pozici nejen sedět, ale i stát.

A co v případě prostorového zvuku?

Téměř každý profesionál vám poradí nastavení reproduktorů 5.1 nebo 7.1 trochu jinak. Základy se ovšem nemění, proto vám opět uvádíme ideální základní nastavení.

Mezinárodní standard ITU-R doporučuje, aby pravý prostorový a levý prostorový reproduktor byl umístěn mezi 100 a 120 stupni vzhledem ke střednímu přednímu reproduktoru. 110 stupňů je nejlepší místo, kde začít a pokud umísťujete i subwoofer, tento je doporučený umístit dopředu nalevo nebo napravo těsně vedle středové linie místnosti a předního reproduktoru.

 
Základní nastavení reproduktorů prostorového zvuku.

Základní nastavení reproduktorů prostorového zvuku.

 

Pokud se ovšem začnete rozhlížet po dalších příručkách, můžete se dočíst rozdílných hodnot. Např. umístění do rozsahu 135–150 stupňů. Tento fakt je dán především nepříliš dobře standardizovanými formáty pro umístění vícekanálových studiových reproduktorů, které se neustále vyvíjí.

Můžete tedy experimentovat s umístěním reproduktorů a zjistit, jaká pozice vytváří nejrealističtější reprodukci prostorového zvuku. Měli byste se cítit ve spojení s hudbou!

Vzdálenost od zdi je důležitá

Aby vám reproduktory šťastně sloužily, nestavte je bezmyšlenkovitě ke zdi! Proč? To se dozvíte v následujícím článku.